Które rośliny upiększą Twój ogród jesienią?

Jesień to wyjątkowa pora roku, gdyż odznacza się jednocześnie szarością i bujnymi kolorami. Szarością spowodowaną deszczem, zimnem i wilgocią, natomiast w przypadku kolorów – brązowymi i złotymi liśćmi drzew, jak i kwitnącymi roślinami ogrodowymi. Dzisiaj skupimy się na tych drugich, czyli na roślinach, które upiększą nasz ogród jesienią!

Piękne ogrody jesienią to rzecz jak najbardziej możliwa do zrealizowania. To właśnie w okresie jesiennym kwitnie bardzo wiele roślin – w szczególności byliny. Oczywiście ich długość i jakość kwitnięcia zależy przede wszystkim od pogody – jeżeli mamy znaną wszystkim „Złotą polską jesień”, która jest długa i ciepła, to wtedy możemy liczyć na piękne kwiaty. Istnieją jednak gatunki, które bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, np. chryzantemy.

Jakie rośliny kwitną jesienią?

Wybór jesiennych kwiatów jest bardzo zróżnicowany i bogaty. Chcąc mieć piękny, kolory ogród w kontraście z otaczającą nas szarością i przygnębieniem, należy się zaopatrzyć w:

Astry

Mówimy tu o astrach krzaczastych, nowoangielskich i nowobelgijskich. Różnią się przede wszystkim wysokością – nowoangielskie na przykład dorastają nawet do 2 metrów! Nowobelgijskie natomiast do 150 centymetrów, a krzaczaste do 50 centymetrów. Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, w żyznej i wilgotnej glebie – potrafią wtedy bardzo obficie kwitnąć, tworząc zjawiskowe kępy. Występują w barwach fioletowych, niebieskich, różowych i białych, co pozwala stworzyć piękny krajobraz.

Rozchodnik okazały

W okresie od sierpnia do października zaczynają się u niego rozwijać kwiaty w kolorze różowym, robiąc się atrakcyjne dla motyli. Nawet zeschnięte robią wrażenie – szczególnie zimą, kiedy są przysypane śniegiem lub szronem. To roślina mało wymagająca, szczególnie pod względem gleby – może być ona sucha, wręcz piaszczysta, a i tak sobie poradzi. Woli jednak miejsca dobrze nasłonecznione.

Słoneczniczek szorstki

Roślina mało wymagająca i jednocześnie obficie kwitnąca. Dobrze znosi krótkotrwałe susze (choć zdecydowanie lepiej rośnie w wilgotnym podłożu) i lubi słońce. Rośnie także przez wiele lat w jednym miejscu, więc nie trzeba go za często przesadzać. Charakteryzuje się intensywnym, żółtym kolorem kwiatów. Rośnie od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Wrzos

Wrzos jest idealny dla osób, które pragną mieć zjawiskowe kolorowe dywany. Posadzone obok siebie będą robić piorunujące wrażenie od sierpnia do października – szczególnie, jeśli będą to różne gatunki w różnych kolorach. Do barw wrzosu należy róż, czerwień, fiolet i biel. Dobrze się czują w miejscach pełnych słońca, będąc z dala od drzew. Nie można też przesadzić z ich podlewaniem, gdyż źle znoszą wilgoć.

Dalia

Równie wysoka, co astry nowobelgijskie. Kwitnie w kolorach żółci, czerwieni i różu, zarówno latem, jak i jesienią. Lubi miejsca nasłonecznione lub w półcieniu. Najbujniej kwitnie wtedy, kiedy dni są najkrótsze. Można ją sadzić pojedynczo i w grupie.